Tajné heslo „KSK“

Autor: Juraj Jevin | 30.10.2013 o 18:50 | (upravené 30.10.2013 o 18:58) Karma článku: 6,93 | Prečítané:  488x

KSK je skratka pre Košický samosprávny kraj alebo Vyšší územný celok Košice, že vám to veľa nehovorí? Vyššie územné celky sa stali viac-menej neviditeľným stupňom decentralizácie bez väčšej kontroly verejnosťou. Kompetencie sú nepriehľadné a často zamieňané.  A ani, samotný kraj nemá snahu zvýšiť povedomie ľudí.  

Vyplýva to z nedávno zverejneného rebríčka Transparency International Slovensko o transparentnosti samosprávnych krajov na Slovensku. Náš kraj sa umiestnil na 4 mieste z ôsmich. Pekný zlatý stred, povieme si. No získať 48 % je naozaj málo. Je čo zlepšovať.

Poukážem na dva konkrétne body. Zaráža ma totiž,  že v oblastiach  „Účasť verejnosti na rozhodovaní"   a „Mediálna politika" získal náš kraj hodnotenie nula percent. Áno rovnú 0!  Práve tieto oblasti by mali byť  prioritou kraja, keďže reforma samosprávy mala snahu preniesť rozhodovanie čo najbližšie k občanom.

Potom sa niet čomu čudovať, že občania stratili záujem o samosprávny kraj ako taký. Toto je však vizitka terajších poslancov zastupiteľstva a predsedu kraja. V čase sociálnych sietí, internetu je nepredstaviteľné, aby boli takýmto spôsobom občania kraja ignorovaný.

Ja osobne si myslím, že úlohou regionálneho politika, napríklad poslanca v zastupiteľstve samosprávneho kraja, je okrem iného, byť v neustálom kontakte s občanmi regiónu, ktorý zastupuje. A to nie len pred voľbami, ale hlavne po nich. Preto som zverejnil svoj e-mail, telefónne číslo, som na sociálnych  sieťach.

Možno však tento stav kompetentným vyhovuje. Môžu rozhodovať bez silnej kontroly občanov. Kde poslanci len dvíhajú ruky. Na čo sú nám však takýto poslanci? Na čo nám je takýto kraj? To potom môžeme župy ako také, zrušiť a  kompetencie  preniesť priamo na obce. Ešte bližšie k občanom.

Preto je mojou prioritou ako kandidáta na poslanca predstaviť sa a nie byť len neznámym menom s krúžkom. Či byť prípadne len menom v zozname poslancov. Chcem byť aktívnym poslancom, ktorý odhalí prácu kraja. Zároveň chcem prispieť k tomu, aby dôležité oblasti v ktorých náš kraj prepadol, zaznamenali progres a priblížili rozhodovanie kraja a samotný kraj bližšie k občanom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

ŠPORT

Zuzula: Ľudia v Lyžiarskej asociácii nerozumejú športu

Už roky bojuje s lyžiarskou asociáciou.

DOMOV

Fico v Kľaku: Fašizmus tu je a v zelených tričkách chodí po vlakoch

Zastavte experiment, Banskej Bystrici nepriniesol nič, vyhlásil premiér.


Už ste čítali?