Bol raz jeden nemocničný pavilón

Autor: Juraj Jevin | 21.10.2013 o 20:20 | (upravené 22.10.2013 o 17:35) Karma článku: 7,56 | Prečítané:  684x

Príbeh michalovskej nemocnice, konkrétne nového pavilónu sa začal v roku 1998, kedy sa začalo s výstavbou. V roku 2005 bola stavba z dôvodu nedostatku financií zakonzervovaná. V poslednej dobe téma opäť ožila, zázračne pred voľbami. Spôsobom, ktorý sa mi vôbec nepáči.

 Juraj Jevin

Svet zdravia a.s. je nástupnická spoločnosť po spoločnosti Vranovská investičná, s.r.o. ktorá s Košickým samosprávnym krajom  (KSK) uzatvorila zmluvu o nájme michalovskej nemocnice na 20 rokov. Pri uzatváraní zmluvy sa nájomník zaviazal rozostavaný pavilón dostavať. Dnes to už neplatí.

Namiesto toho Svet zdravia prejavil záujem postaviť úplne nový nemocničný pavilón s účasťou KSK. Pod pojmom „účasť KSK" sa skrýva to, že do novej spoločnosti, ktorej bude nový pavilón patriť, vloží KSK pozemky, ktoré ma vo vlastníctve. Za to získa KSK 19 %  (1% pripadne mestu Michalovce) podiel v novej spoločnosti a miesto v dozornej rade. To je všetko. V podstate KSK nebude mať žiaden reálny vplyv v novej spoločnosti.  Samozrejme, za zváženie stoja aj argumenty, prečo rozostavaný pavilón nedostavať a pustiť sa do výstavby úplne nového. Priestory, ktoré sa dnes využívajú, ako tak vyhovujú, ale pavilón, ktorý sa stavia, v žiadnom prípade nevyhovuje.

Toto všetko sa udialo a deje veľmi rýchlo. Stavba čaká na svoje dokončenie už 8 rokov (15 ak počítame začatie stavby). Pritom za dverami máme župné voľby. Čo považujem od terajšieho vedenia kraja, ako aj samotného zastupiteľstva, za krajne nezodpovedné, že prijalo memorandum, ktoré tuto situáciu umožnilo.

Aké by teda malo byť riešenie pre michalovskú nemocnicu. Treba si uvedomiť jedno, KSK na jej prevádzku jednoducho nemá. Už len z pohľadu toho, aby zaplatilo dobrého manažéra, riaditeľa s dobrým motivačným platom, je problém. Veď vieme všetci, ako vnímame odmeny týchto ľudí v iných štátnych podnikoch (a teraz nehovorím o tom, či si ich zaslúžia). Toto je len jeden možno ten menej podstatný problém.

Lepším riešením pre michalovskú nemocnicu by bola jasná, transparentná a verejná privatizácia. Ja viem, zo slova „privatizácia" sa na Slovensku stal strašiak. Politici o nej niekedy zámerne nehovoria, predovšetkým pred voľbami. No riešenia, ktoré ponúkajú predstavitelia nášho kraja, sú jednoducho zlé. Nový vlastník, ktorý by vzišiel z transparentnej súťaže, by už investoval do svojho majetku svoje peniaze skôr ako v tomto prípade nájomník.

Dlhodobý prenájom totiž nie je riešenie, ale len odkladanie problému na neskôr. Predstavte si, že bývate v prenajatom byte, ten nie je váš, tak zrejme  do neho nebudete investovať. Možno vymaľujete, kúpite nové záclony, a to je všetko. Majiteľ bytu na tom možno niečo získa, ale to záleží, len od toho, akých má nájomníkov.

Druhé riešenie, ktoré sa týka stavby úplne nového pavilónu, je v podstate skrytá privatizácia, nevýhodná pre KSK. Tá privatizácia, ktorú strana SMER, hlavne vo vzťahu k nemocniciam tak vehementne odmieta.

 

A kde ostal pacient? Opäť niekde na konci.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?