Peniaze, peníze, peňeži

Autor: Juraj Jevin | 6.11.2013 o 21:26 | (upravené 7.11.2013 o 7:17) Karma článku: 5,14 | Prečítané:  408x

Košický samosprávny kraj prednedávnom riešil výpadok 1 milión EUR v rozpočte. Nie je to prekvapivé. V čase stále pretrvávajúcej krízy sú príjmy rozpočtu dosť nepredvídateľné. Čo ma však prekvapilo je, s akými riešeniami prišili predstavitelia nášho kraja.

Hlavné príjmy rozpočtu vyšších územných celkov pochádzajú z dane fyzických osôb a z dane z motorových vozidiel. Práve daň z príjmu fyzických osôb sa v čase krízy stala problematickou. Jej kolísanie spôsobilo problémy nielen krajom, ale aj obciam.

Je totiž chyba, ak príjmy rozpočtu nie sú rozdelené medzi viacero zdrojov. Na to upozornil aj predseda nášho kraja a navrhol jednoduché riešenie. Balíček, z ktorého sa bude určovať príjem kraja by sa podľa neho mal rozšíriť,  teda aby to nebol podiel len z jednej dane z dane fyzických osôb, ale aby to bol mix viacerých dani. Okrem toho navrhol aj predaj polikliniky v Moldave. Čo je dosť v rozpore s programom strany SMER-SD.

S návrhom zaviesť „daňový mix" prišla vláda Ivety Radičovej, konkrétne ministerstvo financií. Z tohto balíčku - mixu daní, by sa v  určitom pomere financovali krajské rozpočty. Rozšírením tohto balíka o viaceré dane by sa minimalizovali výpadky príjmov v čase krízy. Vtedy bol však tento návrh nepriechodný a odmietnutý ako predstaviteľmi samospráv, tak aj vtedajšou opozíciou. Samozrejme boli nastolené výhrady k niektorým častiam zákona, no odmietnutý bol návrh ako celok.

Práve to je problém. Niekedy sú totiž aj dobré a rozumné riešenia odmietnuté len preto, že sú tak povediac z druhej strany. Samozrejme nemôžeme sa zhodnúť vo všetkom. Sú veci, ktoré profilujú jednotlivé strany.  No myslím si, že práve v regionálnej politike by sme si mali viac načúvať. Hľadať aj spoločné riešenia. Diskutovať.

Samosprávnym krajom robí problémy aj daň z motorových vozidiel, na čo sa sťažujú aj samotní predsedovia. Keďže firemné autá jazdia často na cestách v krajoch, v ktorých nie sú registrované. Ako sa nedávno v živej diskusii vyjadril kandidát na predsedu KSK Rastislav Masnyk je to problém, ktorý by sa dal okamžite vyriešiť. Práve dnes keď nám vládne jedna strana. Len treba chcieť.

Toto je však len príjmová strana rozpočtu. Ktorú musí aj tak riešiť vláda a parlament, no predstavitelia kraja by určite mali vyvíjať tlak na zmenu.

Druhá vec je, ako sú tieto peniaze použité. Preto je jednou z mojich priorít ako kandidáta na poslanca do Zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja v obvode Michalovce informovanie ľudí o využívaní týchto zdrojov. Jednoducho povedané chcem si posvietiť na financie. Či sú využité efektívne a hospodárne.  Keďže každé jedno euro, s ktorým náš kraj hospodári, pochádza od nás.

Preto nebuďme ľahostajní a nájdime si v sobotu 9. novembra trocha času.  Rozhodnime spolu, kto nás bude ďalšie 4 roky zastupovať. Pretože len naše správne rozhodnutia môžu konečne zmeniť obraz našej politiky. Je to v našich rukách.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?