Blíži sa koniec II. piliera?

Autor: Juraj Jevin | 8.12.2013 o 18:32 | (upravené 8.12.2013 o 18:51) Karma článku: 13,29 | Prečítané:  648x

Vláda prednedávnom predstavila spôsob, akým sa budú vyplácať dôchodky z II. piliera. Tento návrh výrazne obmedzuje slobodné rozhodnutie, čo s nasporenými prostriedkami. To výrazne mení II. pilier a zároveň môže nastoliť otázku jeho opätovného otvorenia. Je toto hlavný zámer takto nastaveného zákona, otvoriť II. pilier?

O čo teda ide? Po dovŕšení dôchodkového veku si vďaka nasporenej sume z II. piliera kúpime svoj dôchodok v komerčnej poisťovni.  Sporiteľ dostane ponuky z jednotlivých poisťovní a vyberie si tu, ktorá je pre neho najvýhodnejšia. Problém je v tom, že navrhovaný zákon ho výrazne limituje pri voľbe takzvaného programového výberu. Ide o spôsob výplaty, keď vy sami rozhodnete, ako naložíte s nasporenou sumou. Napríklad časť si necháte vyplatiť naraz a druhú časť si rozdelíte na  obdobie napríklad 10 rokov. Takúto možnosť budú môcť využiť len tí, ktorých dôchodok z I. piliera dosiahne 800 €. Takýto dôchodok dosiahne len mále percento sporiteľov. Viac sa môžete dozviete napríkald tu.

Táto cesta však môže mať úplne iný cieľ ako dobro sporiteľov. Štát totiž dnes musí Sociálnu poisťovňu dotovať. Napríklad v roku 2014 to bude suma 1.061.960.000 eur, áno je to viac ako jedna miliarda eur!

V čase pretrvávajúcej krízy, v čase keď Európska únia tlačí na štáty, aby konsolidovali a znižovali deficit verejných financií. V čase keď nám vládne strana, ktorej šetrenie a efektívne vynakladanie našich peňazí (nehovoriac o zhoršovaní podnikateľského prostredia) nič nehovorí. To je nebezpečná kombinácia.

Pritom v II. pilieri majú, už dnes sporitelia naakumulovanú sumu  5,595 miliárd € (k 30.9.2013). To môže byť zaujímavá suma pre vládu.

Predstavený spôsob vyplácania dôchodkov je tak výrazná zmena, ktorá mení pravidlá počas hry. Otvára tak otázku opätovného otvorenia II. piliera. Takto krásne si táto vláda môže „zabiť niekoľko múch jednou ranou."

Možnou likvidáciou II. piliera získa jednorázovo niečo cez 5 miliárd eur (ak by väčšina sporiteľov opustila II. pilier) na riešenie problémov sociálnej poisťovne a tak krátkodobo odbremení štátny rozpočet. Vláda tak bude mať jednoduchšiu cestu k splneniu požiadaviek Bruselu, zníži rozpočtový deficit. Nakoniec  sa pochváli, ako dobre hospodári a zabezpečí si možno víťazstvo v ďalších voľbách. Len za akú cenu? Behom krátkeho času sa takto môže „prejesť" naša budúcnosť.

Toto všetko však potrvá len pár rokov a problémy sociálnej poisťovne tu budeme  mať opäť a znova ju bude musieť štátny rozpočet dotovať. Pretože problémy Sociálnej poisťovne nespôsobuje II. pilier, ale demograficky vývoj, ktorý je neúprosný.

Samozrejme nakoniec nemusí dôjsť k otvoreniu II. piliera, dokonca SMER už pripustil, že upraví spomínanú hranicu. To je dôkaz, že ak sa ľudia a opozícia ozvú máme šancu zmeniť zle rozhodnutia tejto vlády.

Teraz  ide o naše dôchodky, o dôchodky strednej a mladej generácie. Ak sa dnes neozveme, o 20-40 rokov na to doplatíme. Možno sa Vám to zdá ako veľmi, naozaj veľmi vzdialená budúcnosť, ale to si hovorili aj dnešní dôchodcovia. Tejto vláde to môže byť jedno. Ľudia, ktorí o tom rozhodujú, tu už nebudú (minimálne v politike).

Preto chcem vyzvať mladú a strednú generáciu nebuďme ľahostajní, akoby sa nás to netýkalo, zaujímajme sa o to čo sa deje, lebo ak to neurobíme my, nik iný to za nás neurobí. Ide o našu budúcnosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?