Zbabraná vojna s nezamestnanosťou

Autor: Juraj Jevin | 30.1.2014 o 20:03 | (upravené 30.1.2014 o 20:32) Karma článku: 18,27 | Prečítané:  3232x

Nielen Slovensko, ale celá Európa rozpútala vojnu s nezamestnanosťou. Či už ide  o „obyčajnú", dlhodobú alebo o tú, ktorá desí najviac, nezamestnanosť mladých. Na riešenie tohto problému vynakladáme nielen my milióny až miliardy eur, ktoré majú nad nezamestnanosťou vyhrať. Bohužiaľ sú to len vyhodené peniaze. Pritom vojna s nezamestnanosťou by sa dala vyhrať oveľa jednoduchšie a lacnejšie.

Napumpovaním miliárd eur do tvorby pracovných miest cez rôzne projekty, nie je nič iné, ako len kupovanie si daného pracovného miesta. A kto si ho kupuje? No my všetci, daňoví poplatníci. Je to väčšinou umelo vytvorené pracovné miesto, ktoré po vyčerpaní dotácie zanikne. Touto cestou sa nevydala len naša vláda, ale aj Európa.

A aké je teda riešenie? Na začiatok by sme mali nechať podnikateľov robiť to, čo im ide najlepšie. Nechajme ich  tvoriť hodnoty, vyhľadávať príležitosti a zamestnávať ľudí, pretože nikto iný nezamestná ľudí, jedine firma, živnostník a podobne.

Dobré podnikateľské prostredie, voľnejší zákonník práce, úprava minimálnej mzdy, či napríklad odvodový bonus...

„Jasne  zase len aby sa tí zlí podnikatelia, vykorisťovatelia slovenského ľudu mali dobre?! Kto bude konečne myslieť na nás na nezamestnaných (či tých zamestnaných)?!", povie si nie jeden z nás pri sledovaní večerného spravodajstva. Keď sa ozve s podobnými návrhmi nejaký ten odborník.

O čo viac niekedy zaplesá naša duša, keď sa z médií, rozhlasu, či televízie dozvieme čo pripravuje naša vláda, čo navrhujú odborári. Veď tie návrhy poznáte. Kolektívne zmluvy vyššieho stupňa aj pre menších zamestnávateľov, daňové licencie - či vlastne daň zo straty, zabetónovaný zákonník práce, zmeny v odvodoch a daniach,  neúnosná byrokracia, či dokonca padol návrh z dielne odborárov na zvýšenie minimálnej mzdy na 500 € .

No vždy, keď sa takýto návrh objaví, ktorý na prvý pohľad trestá „zlých" podnikateľov  (my pritom ešte tlieskame) a pomáha zamestnancom, či nezamestnaným, naopak trestá práve ich.  Tieto optrenia totiž odoberajú peniaze, motiváciu, no hlavne schopnosť podnikateľov vytvárať nové pracovné miesta. Znižujú aj reálnu šancu, aby naše mzdy  rástli.  Naopak nezamestnaných môže ešte pribudnúť. Tadiaľto cesta nevedie.

Riešenie totiž nie je v tom, zobrať ľudom, či firmám peniaze, tým ich udusiť a potom ich opäť prerozdeľovať napríklad na ďalšie „vytváranie" pracovných miest.

Iba žeby to bol zámer? Prerozdeľovanie.

Aj keď sa občas zdá, že niektorú bitku štát s nezamestnanosťou vyhrá. Vojnu prehráva. Bohužiaľ spolu so štátom ju prehrávajú aj nezamestnaní.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?