Grécke „istoty“

Autor: Juraj Jevin | 5.7.2015 o 20:33 | (upravené 6.7.2015 o 7:54) Karma článku: 12,46 | Prečítané:  2063x

Aj na Slovensku v týchto dňoch rezonuje téma Grécka.  Niet pochýb o tom, že si na Grékov aj zanadávame.

Gréci si žili nad pomery. Silný, pre nás nepredstaviteľný sociálny systém, ktorý sa dá ľahko zneuži. Byrokracia, silné odbory, odmeny za príchod do práce, odstupné rádovo v desiatkach mesiacov. Neplatenie daní a v podstate už skoro „legálna“ korupcia.

Dnes za svoje hýrenie platia veľkú daň. „Zachraňovanie“ ich stálo veľa. Táto krajina trpí rapídnou nezamestnanosťou, priemyselná produkcia sa vrátila do 70-rokov a silné euro pascou. V televízii sledujeme dôchodcov bojujúcich o penziu pred zatvorenými bankami.

Vráťme sa domov. Vlaky zadarmo, dotácie na výlety, rekonštrukcie domov, vyššie vianočne príspevky, či dokonca sa hovorí o dotovanom plyne...Nepripomína to niečo? Áno, na prvý pohľad to nie je až také ako v Grécku, dokonca dnes na to aj máme, našej ekonomike sa darí.

Dobre fungujúca ekonomika je ako nové autom, ktoré ste si práve kúpili. Štartuje bez problémov, je tiché, jazdi dokonale. No aj o takéto auto sa musíte starať. Pravidelná údržba výmena oleja, či aj to najzákladnejšie tankovanie. Ak to totiž prestanete robiť vaše auto vám to vráti. Nie dnes či zajtra ale o pár rokov. Možno nenaštartujete, či zostanete visieť niekde v pustatine.

Naša vláda sa o to naše (ťažkými reformami vydobyté) nové auto nestará!  Čo je ešte horšie robí v ňom neodborné zásahy, nalieva podradný olej, montuje do neho súčiastky, ktoré tam nepatria...dnes dôsledky ešte nevidíme, no o pár rokov môže jednoducho vypovedať službu. Vtedy bude neskoro!

Náš dlh, náš „balvan“ je zatiaľ udržateľný. No každým nesystémovým opatrením,  ďalším „sociálnym“ balíčkom sa ďalej nabaľuje. O to ma viac desí, že aj niektorí opoziční predstavitelia pritakávajú opatreniam, či dokonca prichádzajú ešte s ďalšími. 

V konečnom dôsledku je voľba na nás. My v marci 2016 rozhodneme, či sa vydáme cestou skutočných  reforiem alebo sa vydáme cestou podobnou Grécku.... Nezabudnime pri tom, že cesta do záhuby je dláždená peknými sľubmi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Marián Leško: Bugár sa po prvý raz ocitol na zlej strane histórie

Po vražde novinára sa spoločnosť na vládne strany pozerá inak a je legitímne žiadať predčasné voľby, tvrdí novinár Marián Leško.

KOMENTÁRE

Odkláňanie pozornosti

Nečakané hlásenie organizátorov, že odstupujú od piatkového pochodu, je optikou koalície prvá dobrá správa.


Už ste čítali?