Na strane nezamestnaných

Autor: Juraj Jevin | 13.1.2016 o 20:58 | Karma článku: 8,75 | Prečítané:  526x

Na Slovensku existuje dialóg sociálnych partnerov, takzvaná  tripartita. Zložená je zo zástupcov štátu, zamestnávateľov a odborárov.  

Tripartita prerokováva dôležité zmeny, napríklad v Zákonníku práce, či nedávno riešila aktuálnu zmenu minimálnej mzdy. Bohužiaľ v posledných rokoch sa z rokovania tejto trojky stala fraška. Potvrdilo sa to aj pri rokovaní o spomínanej minimálnej mzde, keď nakoniec rozhodla aj tak vláda. Každá zmena, na ktorej sa dohodnú alebo nedohodnú, sa priamo dotýka aj ľudí, ktorí sú bez práce. A na týchto sa jednoducho zabúda. Nie je tam totiž nik, kto by hájil ich záujmy.

Nie, teraz nemám na mysli to, aby sa zvýšila podpora v nezamestnanosti, či iné sociálne dávky. Verím totiž, že drvivá väčšina týchto ľudí si chce nájsť prácu, chce patriť do kolektívu a vytvárať hodnoty. Týmto ľudom však nepomôže vyššia minimálna mzda alebo prísnejší Zákonník práce. Čo im pomôže, sú systémové zmeny, ktoré by naštartovali vznik nových pracovných miest.

Táto vláda na systémové riešenia a skutočne odvážne reformy jednoducho nemá. Pracovné miesta si skôr kupuje (hlavne cez eurofondy), ako by reálne podporila ich vznik!

Čo by teda nezamestnaným pomohlo? V prvom rade potrebujeme nižšie odvody a ich jednoduchšie platenie. Tiež slobodnejší a flexibilnejší Zákonník práce, aby sa zamestnávatelia nebáli vytvárať pracovné miesta. Jednou z bŕzd tvorby nových pracovných miest je aj toľko diskutovaná minimálna mzda. Minimálna mzda totiž znemožňuje zamestnávanie menej kvalifikovaných ľudí. Zároveň je potrebné opraviť zle nastavený sociálny systém.

Je preto čas na novú reformnú vládu, ktorá bude mať odvahu na systémové riešenia.

Sloboda a solidarita má jasnú predstavu ako naštartovať tvorbu nových skutočných pracovných miest a pomôcť tak nezamestnaným. Rovná 15% daň z príjmu, nie len pre podnikateľov, ale aj pre zamestnancov. Zavedenie Odvodového bonusu (v podstate základný príjem), ktorý zníži odvody, zvýši čisté prijmy zamestnancom a nahradí minimálnu mzdu. Toto opatrenie podporí vytváranie nových pracovných miest. Dá možnosť zamestnať sa aj ľudom, ktorí si dnes ťažko hľadajú prácu, napríklad dlhodobo nezamestnaným, či nekvalifikovaným nezamestnaným.

Jednoducho, aby ľudia neboli odkázaní na nezmyslené „sociálne“ balíčky tejto vlády (ktoré v konečnom dôsledku platia aj nezamestnaní). Ale aby si sami dokázali nájsť dobrú prácu, kúpiť si lístok na vlak, či výlet pre svoje deti. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan pridal tretí etapový triumf, tesne porazil Kristoffa

O víťazovi rozhodol záverečný špurt.

TECH

Otvorili záhadný sarkofág. Kliatba nás nezasiahla, hlásia archeológovia

Čierny sarkofág bol dôvodom špekulácií.


Už ste čítali?