Nepodporujme regióny, podporme ľudí

Autor: Juraj Jevin | 15.2.2016 o 20:39 | (upravené 16.2.2016 o 8:52) Karma článku: 7,44 | Prečítané:  623x

O podpore regiónov sa hovorí veľa. Väčšinou to skončí pri jednorazových dotáciách, ktoré neriešia skutočné problémy. Málo pracovných príležitostí, nízke mzdy, zanedbaná infraštruktúra. 

Ak chceme skutočne podporiť rozvoj regiónov musíme podporiť ľudí, ktorí tam žijú. 

Určite aj vy vo svojom okolí poznáte šikovných ľudí. Možno je to práve vaša známa, ktorá pečie skvelé torty a zákusky. Začínala u svojej rodiny, no dnes pečie pre celé mesto, či okres. Alebo poznáte šikovného pestovateľa, chovateľa, od ktorého radi kupujete výrobky.  A vaša šikovná kamarátka aranžovala alebo fotila celú vašu svadbu.

Títo ľudia často stoja pred jednou dilemou: premeniť svoje hobby na podnikanie a začať sa živiť tým, čo ich naozaj baví alebo zostať v práci, či byť dokonca nezamestnaným. Sú takí, ktorí ten krok urobili a dnes sa im darí tak, že sa ich hobby rozrástlo. Radi by napríklad zamestnali ľudí a rozšírili svoje pôsobenie.  

No je tu aj druhá skupina ľudí, ktorí tento krok nikdy neurobili. Množstvo byrokratických prekážok a obmedzení, zvyšovanie minimálnych odvodov, daňové licencie, hygiena, ďalšie a ďalšie predpisy ich jednoducho odradili urobiť tento krok.

Bohužiaľ, dnes je systém (a nie len na Slovensku) nastavený tak, že viac trestá tých, ktorí chcú tvoriť hodnoty. Či už chcete podnikať alebo, ako som spomínal vyššie, zamestnať ľudí. Je to práve štát, ktorý vás od toho odradí. Týka sa to pritom malých živnostníkov, či podnikateľov, ľudí vo vašom okolí v regiónoch. Malých obchodíkov, kde kúpite všetko čo potrebujete, malých pekární, cukrárni...

Zámerom reformného programu SaS Agenda 20/20 je odbúravanie týchto prekážok. Nejde o to aby sa podnikatelia mali lepšie, ide o to, aby boli motivovaní zamestnávať ľudí (bez eurofondov a dotácií). Keď zjednodušíme podnikanie, podporíme tak vznik skutočných pracovných miest. Viac práce znamená aj vyššie mzdy. Presne toto sú systémové, no hlavne dlhodobé riešenia aj pre regióny.

No keď si pozriete programy iných strán, nájdete v nich zväčša to isté dokola. Ďalšie dotácie do regiónov, ďalšie prerozdeľovanie, špeciálne daňové zóny, sťahovanie úradníkov a podobne. Na tieto opatrenia prispeje každý, aj ten nezamestnaný v regióne, ktorému  toto vôbec nepomôže (skôr naopak).

Preto príďte 5. marca povedať stop ďalšiemu nezmyselnému prerozdeľovaniu a podporme tak skutočný rozvoj regiónov!

5. marca voľme spolu SaS.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.


Už ste čítali?