5. marca aj o Bruseli

Autor: Juraj Jevin | 28.2.2016 o 22:26 | (upravené 2.3.2016 o 8:38) Karma článku: 5,75 | Prečítané:  408x

Voľbami do NR SR, ktoré sa uskutočnia 5. marca, rozhodujeme nielen o tom, ako bude vyzerať naša vláda, ale aj o tom, ako bude vyzerať politika Európskej únie. 

V poslednom období sa Európska únia musí vysporiadať s rôznymi krízami. Či už finančnou, dlhovou, gréckou alebo momentálne migračnou krízou. Tieto krízy ukázali jedno: Európska komisia a čelní predstavitelia Únie sú dobrí akurát tak do dobrého počasia. Ak treba riešiť skutočné problémy, zlyhávajú.

EÚ je dnes plná byrokracie, ktorá dusí nielen občanov únie, ale aj podnikateľov. Napríklad náš oceliarsky gigant U.S. Steel Košice. Všetko sa snažíme riešiť peniazmi, viac a viac prerozdeľujeme, aby sme podporili zamestnanosť. Neuvedomujeme si pritom, že tie peniaze sme najprv niekomu museli zobrať. Ďalšia a ďalšia regulácia, harmonizácia...

Nepripomína vám to niečo? Mne to pripomína politiku našej socialistickej vlády, ktorá je plná politikov so starým komunistickým zmýšľaním. A tak, ako môžeme už 5. marca vymeniť našu vládu, môžeme voľbami ovplyvniť aj politiku EÚ.

Je to totiž premiér, ktorý sa zúčastňuje rokovania Európskej rady. Ak je náš premiér starý socialista, bude sa tak správať aj v Bruseli. Podobne tak ministri na rokovaní Rady ministrov. Ak Richter nevie podporiť zamestnanosť inak ako cez eurofondy, bude aj v Bruseli hlasovať za nezmyselné miliardové balíčky. Ak chce náš odborník na grafy, minister Kažimír, vyššie dane a viac byrokracie, tak, samozrejme, nebude v Bruseli hovoriť o rovnej dani . A je to vláda, ktorá určuje, akého eurokomisára v Bruseli budeme mať.

Všetci títo páni určujú svojím vystupovaním a rozhodovaním aj politiku Európskej únie. Veď si predstavte, keby tam zasadli liberáli zo SaS so svojím (nielen) ekonomickým programom. Bol by to čerstvý vietor, ktorý Brusel tak vehementne potrebuje. Pritom stačí spomenúť mená ako Richard Sulík, ktorý by určite presadzoval jednoduché dane a dodržiavanie pravidiel. Ľubomír Galko, ktorý by bol proti korupcii. Jana Kiššová, ktorá by bola proti reguláciám, ktoré zamedzujú zamestnávanie, či Jozef Mihál, ktorý by vysvetľoval, že je nezmyselné kupovať si za eurofondy pracovné miesta. Jozef Rajtár, ktorý by presadzoval štíhlejší  úradnícky aparát v Bruseli, aby sme nemuseli platiť tisíce euroúradníkov a Lucia Nicholsonová, ktorá by úradníkom vysvetlila, kde končia milióny eur na riešenie tzv. rómskeho problému.

Možno si poviete, že by to bola len kvapka v mori. No ak sa nemýlim, samotné more je tvorené kvapkami.

V Bruseli je dôležité otvoriť diskusiu a hľadať spojencov.  Jeden člen už diskusiu otvoril. Veľká Británia sa bude v júni rozhodovať o zotrvaní či nezotrvaní v EÚ. Toto je šanca pre úniu, ako sa vrátiť k víziám, na ktorých bola postavená: voľný pohyb osôb, tovaru, služieb a kapitálu. Aby opäť platilo staré známe: „Zjednotení v rozmanitosti“.

Dnes je ľahké kritizovať, či dokonca navrhovať vystúpenie zo spoločenstva. Spomeňme si však aj na to, že keď máme príležitosť povedať svoj názor, sedíme doma. V posledných eurovoľbách bola na Slovensku účasť smiešnych 13 %!

Preto neseďme 5. marca doma a príďme voliť. Dajme hlas strane, ktorú bude zo Slovenska počuť aj v Bruseli. Richard Sulík je toho dôkazom.

Autor je kandidátom strany Sloboda a Solidarita s číslom 52. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.


Už ste čítali?