Obmedzili diskusie, obmedzia aj slobodu médií?!

Autor: Juraj Jevin | 29.11.2016 o 20:39 | (upravené 29.11.2016 o 20:45) Karma článku: 8,33 | Prečítané:  1493x

Nájsť dnes skutočnú politickú diskusiu v televízii je naozaj ťažké. O to viac ma v nedeľu prekvapila TA3.

Ak si odmyslím monológ nášho premiéra a ministra financií, v ďalšej časti relácie ponúkla TA3 niečo, čo sa dá nazvať skutočnou politickou diskusiou. Zrejme svoje zohralo aj vhodné „namixovanie“ hostí, no za pozitívnejšie považujem pohľad tretej strany na danú tému, ktorá sa nebála ozvať. To je presne to, čo nám v „diskusiách“ chýba. Na Slovensku pri tom máme množstvo dobrých a aj politicky nezávislých odborníkov na dôchodkový systém, informatizáciu spoločnosti, ekonomiku, zdravotníctvo, či školstvo. Presne takýto ľudia vedia do diskusií vniesť iný pohľad na danú tému, bez potreby páčiť sa voličom.

Posledný týždeň znamenal pre slovenskú politickú kultúru ďalší pád, azda hlbšie ako na dno. Prostitútky, či vety typu „ja som premiér, kto ste vy“ naozaj nepatria do politickej kultúry, a vonkoncom nie do úst premiéra.

Bol to pritom práve Róbert Fico, ktorý  nedávno ostro vystúpil voči RTVS, ktorú obvinil zo šírenia extrémizmu. Ak sa nad jeho výrokom trocha zamyslím, možno má aj pravdu!

Jeho výrok by však nemal smerovať prioritne na súčasné vedenie RTVS. Boli to totiž aj vedenia z minulosti, ktoré sa nečinne prizerali na jeho monológy. Tieto vystúpenia nemali nič spoločné s diskusiou a slúžili len na prezentáciu jedného pohľadu na svet... toho Ficovho. Pritom ak má premiér, či iný politik problém alebo strach diskutovať,  stačí využiť princíp „prázdneho kresla“ .

No kým skutočné diskusie sa z televízii vytratili, dostali priestor iné média. Sociálne siete, rôzne  konšpiračné weby, poskytli priestor diskusiám na rôzne témy, bez moderátorov, bez odborníkov na danú problematiku. Klamstvá  a zavádzania sa stali faktami a fakty sa zmenili na klamstvá a zavádzania. A tak sa zrazu čudujeme, že podpora extrémistov narastá. Ak chce teda premiér obviňovať RTVS, mal by najskôr začať u seba.

Na takýto štýl „diskusií“ si zvykol aj samotný  premiér a dnes pod enormným tlakom, za ktorý si môže on sám a šafárenie jeho kolegov, sú mu otázky moderátora nepríjemné a neváha ohriaknuť a ponížiť dlhoročného moderátora rozhlasu....

Kým doteraz musela RTVS čeliť nepriamym útokom hlavne zo strany SNS,  po posledných udalostiach je evidentné, že aj SMER má svoje záujmy. Alebo sa len cíti SNS ohrozený?!   Verejnoprávnosť médií však neznamená, že majú poslušne a  len v dobrom informovať o vláde, vysielať monológy premiéra, či predsedu parlamentu. Úlohou verejnoprávnych médií je pýtať sa a otvárať diskusie, aj na nepríjemne témy.  

V spomínanej relácii TA3  zašiel pri svojich vyjadreniach premiér ešte ďalej. Pripomenul médiám ich prílišnú slobodu. Nezabudol pri tom pripomenúť udalosti z Poľska, či Maďarska.  Pri týchto výrokoch by sme mali vážne spozornieť!

Doteraz sme mohli sledovať len akýsi zápas o RTVS. Osobne si myslím, že v najbližšom období nebudeme bojovať len o nezávislosť RTVS, ale o slobodu a nezávislosť médií ako takých. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Milión dôchodcov na Slovensku: Bojujú o dôstojný život, dokedy sa dá

Vyše 7500 ľudí čaká na miesto v domove pre seniorov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Okrem vychádzok k lekárovi ich naozaj nič nečaká?

Až po päťdesiatke si človek uvedomuje, že staroba je tŕnistý pojem.

Dobré ráno

Dobré ráno: Mafia, exsiskára a policajti sa spojili, aby sledovali novinárov

Sledovanie novinárov hovorí o rozpade právneho štátu.


Už ste čítali?