Zrušme konečne hrubú mzdu

Autor: Juraj Jevin | 9.5.2017 o 20:36 | (upravené 9.5.2017 o 21:16) Karma článku: 11,47 | Prečítané:  14823x

1. mája predstavil Robert Fico ďalší sociálny balíček, ktorý by mal pomôcť pracujúcim zarobiť viac. Zabudol však spomenúť, že na návrhoch, ktoré predniesol, získa v prvom rade štát sám a pomáha mu k tomu aj nezmyselná hrubá mzda.

Hrubá mzda je v podstate imaginárne číslo, ktoré nám nepovie, koľko v skutočnosti zarobíme a ani nám nepovie, aké sú  celkové náklady zamestnávateľa. Vďaka hrubej mzde štát šikovne schová to, koľko každý zarábajúci prispieva na jeho chod a môže tak veselo budovať imidž podnikateľov ako triednych nepriateľov a vykorisťovateľov. Cena práce totiž obsahuje aj odvody zamestnávateľa. Toto rozdelenia však nemá žiadne logické opodstatnenie, sú to vždy rovnaké peniaze, ktoré predstavujú skutočné náklady na zamestnanca.  Ak  chceme zarábať viac, musíme sa začať pýtať nie len zamestnávateľov na zvýšenie platu,  ale aj štátu, kam smeruje skoro polovica z ceny práce.

Ak si totiž trochu upravím položky našej mzdy, zistime, že z celkovej ceny práce platíme štátu približne 40 %.

Táto suma predstavuje celkové zdravotné a sociálne odvody a daň. Ešte na zaujímavejšie hodnoty narazíme, ak sa pozrieme na 10-ročný vývoj priemernej mzdy na Slovensku. Tá za sledované obdobie zrástla o 60%. Ak by sme vychádzali z priemernej mzdy, štátu sa za desať rokov zvýšil príjem z našej práce skoro o 235 € mesačne!

Všetko by bolo zrejme v poriadku, ak by sme vedeli, že peniaze, ktoré štátu posielame, sú využívané efektívne.  Ak sa však dnes pozrieme na stav zdravotníctva, školstva, chýbajúcej infraštruktúry, niečo tu jednoducho nesedí a na mieste je otázka, kam naše peniaze skutočne Smer-SD smeruje?

Štát má dnes energiu aj priestor na to, aby sa pustil do upratovania v daňovo-odvodovom systéme,  primerane znížil odvody a dane, zvýšil nezdaniteľne minimum. Cez zvyšovanie daňového bonusu na dieťa môže priamo podporiť rodiny. Jednoducho, aby nám ako zamestnancom ostalo každý mesiac viac. Môže nahradiť hrubú mzdu cenou práce a tak urobiť poriadok na výplatnej páske. Týmito reformami by vláda podporila aj podnikanie a zamestnávanie v regiónoch. S podobnými úpravami počíta aj reforma SaS Odvodvý bonus.

 Možno by sme sa potom začali pozerať na niektoré veci inak.  Byt pána premiéra by sa nám nezdal až tak v poriadku,  minister vnútra by už dávno nebol ministrom a od zdravotníctva, školstva, súdnictva, polície, vlády by sme očakávali viac.

Toto však táto vláda neurobí. Na jednej strane nemá víziu a odvahu na reformy, na strane druhej  jej terajší stav vyhovuje. Stav, v ktorom občania nevedia koľko skutočne štátu platia, vyhovujú jej chudobné regióny, kde môže rozdávať sociálne baličky.

* priemerná mzda z roku 2006 mala hodnotu 18 761 SK. Na eurá bola prepočítaná kurzom platným k 31. 12. 2006 teda 34,435 Sk/€. Všetky prepočty sú vykonané na bezdetného zamestnanca.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Milión dôchodcov na Slovensku: Bojujú o dôstojný život, dokedy sa dá

Vyše 7500 ľudí čaká na miesto v domove pre seniorov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Okrem vychádzok k lekárovi ich naozaj nič nečaká?

Až po päťdesiatke si človek uvedomuje, že staroba je tŕnistý pojem.

Dobré ráno

Dobré ráno: Mafia, exsiskára a policajti sa spojili, aby sledovali novinárov

Sledovanie novinárov hovorí o rozpade právneho štátu.


Už ste čítali?