Slovensko už v prvej lige je

Autor: Juraj Jevin | 20.6.2017 o 20:42 | Karma článku: 7,83 | Prečítané:  2626x

Keď sa povie prvá liga, predstavím si akýsi VIP klub tých najlepších. Pre členstvo v takom klube musíte splniť rôzne podmienky, tvrdé kritériá. Som hrdý na to, že Slovensku sa to podarilo a do takéhoto klubu dnes už patríme. 

Po roku 1989 čakala našu krajinu a spoločnosť obrovská zmena. Prežili sme si turbulentné obdobie. Boli sme čiernou dierou Európy, no po ťažkých reformách sme dorástli až na európskeho tigra. Dnes ten tiger pomaly pod vládou socialistov zdochýna, no stále má dobré našliapnuté. Aj vďaka tomu životná úroveň, aj keď sa nám to občas nezdá, rastie.

V roku 2004 sme sa stali členskou krajinou Európskej únie. Museli sme splniť množstvo podmienok, no bol to prvý významný klub, ktorého členmi sme sa stali. Bol to však len začiatok. Plnili sme ďalšie prísne kritériá, až sme vstúpili do naozaj elitného klubu s názvom Eurozóna.

Odmyslime si teraz všetky problémy, ktoré eurozóna má, že aj tie prísne pravidla neplatia tak úplne pre všetkých, a že ten klub nie je možno až taký elitný. Jednoducho euro a eurozóna bol (je) ten „Olymp“, kam sa dá v rámci nášho priestoru patriť.

Slovensko, čo sa týka ekonomiky a akéhosi globálneho umiestnenia, už v prvej lige je. Sme členmi EÚ, eurozóny, OECD, NATO. Prvá liga je však aj o niečom úplne inom. O vymožiteľnosti práva, fungujúcej spravodlivosti, o politickej kultúre.

Naozaj sme z tohto pohľadu krajina prvej ligy? Krajina, kde premiér býva v byte človeka podozrivého z daňových podvodov, kde minister vnútra je vyšetrovaný z údajných majetkových podvodov, kde si politici rozdávajú vojenské hodnosti, kde korupcia na najvyšších miestach neexistuje, ale my dennodenne počúvame o nových škandáloch, predražených tendroch a umiestnili sme sa na druhom mieste v rebríčku skorumpovaných krajín. Kde sa deti stali obeťami mocných, pretože tak si predstavujú ich čistý deň. Kde za poukázanie na korupciu letíte z prace. Kde balenie peňazí do alobalu sa stalo štandardom.  Nie, takáto krajina určite to prvej ligy nepatrí. A je to hlavne vďaka vám, pán premiér, vďaka vašim ľuďom.

O to vtipnejšie mi dnes príde, keď práve Róbert Fico obhajuje náš vstup do akejsi novej prvej ligy, kam Slovensko musí jednoznačne patriť. Dokonca sa k premiérovi, ktorý nedávno označil novinárov za „špinavé protislovenské prostitútky“, pridali aj viacerí mienkotvorní reportéri.

Treba si  však uvedomiť jedno. Celá diskusia o akejsi novej prvej lige, či jadre EÚ, je pomýlená. Nejde tu totiž o nič iné, ako o snahu chrániť vlastný trh niektorých krajín. Je to citeľné hlavne z vyjadrení francúzskeho prezidenta, ale aj z krokov nemeckej, francúzskej, či rakúskej vlády. Ak sa k  tejto téme pridáme a skončíme na túto hru, ak sa voči takýmto snahám neohradí Európska komisia, prispejeme tak k možnému opätovnému rozdeleniu Európy.

Európska únia je dobrý projekt a pre Slovensko, ako aj pre celú Európu, je obrovským prínosom. Potrebuje zásadné reformy, nie však delenie. Iróniou nakoniec bude, že samotné rozdelenie či dokonca rozpad Únie nespôsobia politici typu Marine Le Penová, ale politici z klubu takzvaných  „progresívcov“ z Bruselu, na čele s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?