Dno politického marketingu?

Autor: Juraj Jevin | 10.7.2017 o 20:40 | Karma článku: 10,40 | Prečítané:  2286x

Tesne pred parlamentnými voľbami v roku 2016 vláda ohlásila megainvestíciu na východe Slovenska, konkrétne v areáli tepelnej elektrárne Vojany. Investícia  mala do ťažko skúšaného regiónu priniesť 800 nových pracovných miest. 

Investíciu porovnateľnú s tou automobilovou pri Žiline, ohlasoval vtedajší minister hospodárstva Vazil Hudák a minister financií Peter Kažimír niekoľko dní pred voľbami do NR SR. Investovať v areáli tepelnej elektrárni Vojany plánovala nie príliš známa americká spoločnosť Theta Energy Group (TEG). Mala premeniť elektráreň na nový zelený zdroj elektriny.

Investovať chcela TEG v dvoch etapách. V prvej niečo cez 220 miliónov do existujúcej elektrárne. Druha časť  v hodnote cez 480 miliónov mala smerovať do výstavby smart technologického parku. Jednoducho rozprávková perspektíva, na ktorú tento región dlhé roky čakal.

Hneď pri podpise memoranda o spolupráci sa však vynorilo viacero nejasnosti. Spoločnosť zastupoval Sean P. McCarthy,  ktorý doteraz o energetiku nezavadil, ale jeho meno sa spájalo s fitnes a wellness biznisom. Pobočka spoločnosti TEG na Slovensku vznikla len pár dní pred podpisom memoranda, zastupoval ju Peter Hantuch, brat známej tenistky. No podpísalo sa. A odvtedy – sa čaká. Dnes viac ako 17 mesiacov. Vo Vojanoch je ticho a pokoj. A nielen tam. Aj na internetovej stránke investora sa posledná aktualizácia udiala koncom roka 2016!

A ministerstvo hospodárstva? Nikoho sa nepýta, čo bude s Vojanmi. Priamo tam nikomu nevysvetľuje, že TEG asi sadli na lep. Hlavne, že pred voľbami si sľubom zabezpečili nie málo hlasov. Veľmi nepodarený vtip. A skutočne nechutný predvolebný marketing.

Pripomeňme, že toto navyše nebola jediná pochybná investícia pred marcovými voľbami. Podobnú ohlásila vláda aj v Banskej Bystrici.  Spoločnosť RKN Global mala vyrábať biometrické identifikačné doklady a platobné karty. Memorandum s touto spoločnosťou podpísal sám premiér. Vytvoriť mala 1 200 pracovných miest. Asi nebude žiadnym prekvapením, že ani táto investícia sa nezrealizovala.

Aj takto robí svoju kampaň Smer – SD. Vágne sľuby na bilbordoch nestačia, ľudí oblbuje podpísanými zmluvami, o ktorých už zrejme dopredu vedia, že budú len zdrapom papiera. Ten vraj znesie všetko. A čo ľudia? Tí zrejme podľa vlády znesú všetko tiež. Rád sa nechám presvedči o opaku – teda o tom, že v Bystrici ani o Vojanoch nejde o úplné marketingové dno, dovolím si povedať až hyenizmus, na úkor ľudí z regiónov.

Nemusím asi pripomínať aká  je situácia v zamestnanosti, platoch, či životnej úrovni v spomínaných oblastiach Slovenska. Okrem sľubov, nevydarených akčných plánov a minutých desiatkach miliónov sa tam nič zásadné k lepšiemu v posledných rokoch nezmenilo. Ohlásené investície len dali ľudom nádej na zmenu, na ktorú dlhé roky čakajú – a čakať asi aj budú.

Smer za svojho pôsobenia vo vláde dokázal, že chudoba v regiónoch mu vyhovuje. Ľahšie sa tak, vďaka ľudom v tejto pasci, drží pri moci. Myslime na to pri voľbách. Napríklad aj pri tých najbližších, do samosprávnych krajoch, už v novembri.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Stovkám ľudí nedali výplaty, konatelia agentúry sú vo väzbe

Stovkám ľudí - Srbom, Ukrajincom aj Slovákom z okolia Trnavy – nevyplatili zárobok.

Dobré ráno

Dobré ráno: Fico sa chce vrátiť, preto útočí na médiá

Predseda Smeru chce opäť sprísniť tlačový zákon.

Komentár Zuzany Kepplovej

Marrákeš nekončí, Marrákeš trvá

Na nevyplatených Srboch by nám malo záležať.


Už ste čítali?