Aká strana, taký kraj

Autor: Juraj Jevin | 24.10.2017 o 20:24 | (upravené 24.10.2017 o 22:17) Karma článku: 5,14 | Prečítané:  738x

Samosprávne kraje sa stali akýmsi neviditeľným prvkom decentralizácie bez väčšieho záujmu verejnosti a aj médií. Vyzerá to tak, že kompetentným to vyhovuje. 

Podľa nedávno zverejneného rebríčka transparentnosti žúp, ktorý zostavila Transparency International, sa Košický samosprávny kraj (KSK) ocitol na poslednom mieste.

Porovnávali sa viaceré kritériá (viď tabuľka). Košický kraj dopadol najhoršie v oblastiach Predaj a prenájom majetku, Účasť verejnosti na rozhodovaní a Personálna politika. Naopak, najlepšie  sme obstáli v prístupe k informáciám.

Čo by teda mal Košický kraj robiť, aby sa v sledovaných oblastiach zlepšil?

V oblasti Predaj a prenájom majetku je to hlavne využívanie elektronických aukcií a prístup k informáciám na internete. Napríklad by mal dobre fungovať archív zápisov procesu a samotných výsledkov verejných súťaží na predaj a prenájom majetku kraja. Toto je kľúčové v boji proti korupcii. Ide o verejný majetok a verejnosť by mala byť o všetkom informovaná.

V čase digitalizácie by sme sa o oblasti Účasť verejnosti na rozhodovaní, už ani nemali baviť.  Transparency International kraju  vyčíta neverejné rokovanie komisií, nemožnosť verejne zaslať pripomienku a sledovať jej riešenie, či nemožnosť použiť  participatívny rozpočet. Ako kandidát sa práve tejto oblasti venujem aj vo svojom programe. Budem presadzovať, aby občania kraja mohli rozhodovať o časti financií  a ich použití.  

Do tretice je tu Personálna politika. V tejto oblasti sa kraju vyčíta málo výberových konaní pri obsadzovaní vedúcich oddelení, referentov. Tiež, že sa na internetovej stránke nenachádzajú zápisnice z výberových komisií.

Nášmu kraju jednoducho chýba otvorený prístup k ľudom. Bližšie k ľuďom bol pritom hlavný motív, ktorý stál pri vytváraní samosprávnych krajov. Mali priblížiť rozhodovanie o regionálnych témach obyvateľom.

Keď sa zamyslím nad oblasťami v ktorých náš kraj dopadol najhoršie, napadá mi len jedno. Nie je divu, že sú to práve tieto oblasti a teda Predaj a prenájom majetku,  Účasť verejnosti na rozhodovaní a Personálna politika. Sú totiž príznačné aj pre samotný Smer – DS na vládnej úrovni. Smer ide politikou netransparentných a predražených tendrov, evidentné podľa nich je najlepšie rozhodovať potichu a bez verejnosti, no a o kompetentnosti niektorých nominantov radšej pomlčím.

Ak chceme skutočne rozhýbať náš kraj, nemôžeme meniť jedného predstaviteľa vládnej strany za druhého! Toto neplatí len pre predsedu KSK, ale aj poslancov zastupiteľstva.  

 

Vo voľbách do Zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja kandidujem na poslanca s číslom 29 za okres Michalovce, koalíciu strán OĽaNO-SaS-KDH-NOVA. Ďakujem za prípadnú podporu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo ja s tým mám? Reaguje Fico na Počiatkovo video s Trnkom

Šéf Smeru dáva od svojho exministra ruky preč.

Píše Silvia Hudáčková

Z prekvapivého víťazstva Zuzany Čaputovej sa nepoučili

Netreba sa hanbiť, ak na prvý raz nie je paritné zastúpenie mužov i žien.


Už ste čítali?