A kam emigroval váš prapradedo?

Autor: Juraj Jevin | 21.8.2018 o 11:00 | Karma článku: 2,90 | Prečítané:  850x

Dnes si pripomíname 50. výročie od vstupu “bratských” vojsk na územie Československa. 21. august 1968 bude navždy čiernym bodom v našej histórii.

Nejedná sa len o august 68, Slovensko, teda bývalé Československo, prešľapovala na mieste od roku 1948, keď sa komunisti dostali k moci a boli sme pričlenení k východnému bloku. Dnes mnoho starších, a čo ma prekvapuje aj veľa mladých, s nostalgiou spomína na bývalý režim. Ospevujú veľké a bratské Rusko, čakajú na akési nové oslobodenie či snívajú o slovanskej vzájomnosti.

Čo nám však hovorí história a súčasnosť?

Nízke platy a dôchodky

Často riešime nízke mzdy a dôchodky na Slovensku. Veru, s tými v západnej Európe sa nedajú porovnať. No málo sa už hovorí o dôvodoch. Jedným z nich je aj to, že sme boli 40 rokov za plotom. Kým sme my cvičili spartakiádu a plnili päťročnice na 110 %, západná Európa tvorila reálne hodnoty, súkromný kapitál a služby. Aj to spôsobilo, že naše platy a dôchodky zaostávajú a kým dobehneme Západ, ešte to chvíľu potrvá.

Bolo lepšie

Nie, nebolo! Dnes na roky minulé v dobrom spomínajú prevažne starší ľudia, ktorí však nespomínajú ani tak na režim, ako na svoju mladosť. Keď boli plní síl a energie, keď sa život zdal jednoduchší. Človek však rýchlo zabúda na to zlé. Spomíname na sociálne istoty, byty zadarmo alebo na to, že každý mal prácu. To však bola len ilúzia a vysnívané perpetuum mobile v ekonomike. Ak by režim nepadol, skončili by sme tak ako dnešná Venezuela alebo Severná Kórea. A aj keď sa nám to nezdá, dnes sa máme ako spoločnosť lepšie ako kedykoľvek v histórii.

Vojna na Ukrajine

Za anexiu Krymu a vojnu na východe Ukrajiny môže Rusko, nik iný. Ja sa teda pýtam, kde je ta slovanská vzájomnosť? Či azda pri Ukrajine, našom východnom susedovi, neplatí?!

Pobaviť ma vie aj argument o tom, že Krym bol ruský. V poriadku, aj Slovensko bolo dlhé stáročia uhorské, čo teraz?

Vysťahovalectvo

Veľa nám napovie aj história vysťahovalectva. Viete napríklad, kam emigroval váš prapradedo? Len v rokoch 1880 až 1898 odišlo do USA 380 tisíc obyvateľov Uhorska, okolo 100 tisíc z nich bolo zo Slovenska. Od 1899 do roku 1919 odišlo do USA ďalších 480 tisíc Slovákov. V rokoch 1911 – 1913 z východného Slovenska smerovalo do USA až 99,5 % všetkých vysťahovalcov. V čase uzavretých hraníc a okupácie, teda v rokoch 1945 až 1989 odišlo zo Slovenska celkovo 130 až 250 tisíc obyvateľov, samozrejme na západ.

Migrácia pokračovala aj po roku 1989. Ľudia odchádzali za prácou, štúdiom a lepším životom prevažne do Veľkej Británie, Nemecka Rakúska.

Drvivá väčšina našich krajanov hľadala šťastie na Západe – v Európe aj za veľkou mlákou. Neťahalo ich to na východ. Hm.

 

Áno, naša krajina nefunguje najlepšie. Máme veľa problémov - korupcia, nefunkčné súdnictvo, zdravotníctvo školstvo. To však nie je chyba systému, demokracie alebo slobody. Chybná je možno naša voľba. Viac ako desať rokov volíme stranu, pre ktorú nebolo na prvom mieste Slovensko, ale vlastný biznis a oligarchovia. A aj keď už prestávame veriť im, pre zmenu sme uverili osobám, ktoré donedávna po našich uliciach pochodovali v uniformách s fakľami v rukách. Aj keď sa prezliekli, ich názory a postoje sa nezmenili! Snívajú o opätovnej neslobode, o novej diktatúre.

Preto nezabudnime, poučme sa - nie len z minulosti, ale aj súčasnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.


Už ste čítali?